بلاگ

خط تولید چیست؟

خط تولید چیست؟

خط تولید چیست؟ فرآیندی که از مواد خام محصولات متنوع می‌سازد. همین محصولات و سرعت ساخت آن‌ها تمدن و جهان ما را ساخته است. احداث خط تولید یا انقلاب صنعتی امروز در همه جا روی زندگی ما تاثیر دارد.

در این مقاله در بلاگ زاگرس تاو ماشین ابتدا چیستی خط تولید را متوجه می‌شوید. سپس انواع خط تولید و انواع خط تولید صنایع غذایی را می‌خوانید. و در پایان با یکی از بهترین خط تولید صنایع غذایی با ارزش بازار جهانی 15.000 میلیارد دلار آشنا می‌شوید.

با خواندن این محتوا مفهوم خط تولید را متوجه می‌شوید و با یکی از بهترین خط تولیدهای صنایع غذایی آشنا می‌شوید!

‌منظور از خط تولید چیست؟

خط تولید یا Production line فرآیندی پیوسته و پی‌درپی به منظور تولید محصول یا خدمت از مواد خام است. البته گاهی هم خط تولید، وظیفۀ آماده‌سازی و مناسب کردن مواد اولیه برای استفاده در دیگر خط تولیدها را برعهده دارد.

تعریف ساده خط تولید چیست این است که همه کسانی که در کارگاه‌ها مشغول کار هستند و بخشی از کار تولیدی را انجام می‌دهند. به این همکاری برای آماده سازی نهایی کالا خط تولید گفته می‌شود.

خط تولید یک روش کارآمد برای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها است. چون که کارگران به طور مشخص روی یک محصول کار می‌کنند و از طرفی همیشه مواد اولیه مستقیم وارد فرآیند تبدیل می‌شود. در کنار افزایش تعداد محصول کیفیت محصول هم بالا می‌رود. چون که آزمایش و تست محصولات همیشه انجام می‌شود و درست تولید یا خروجی معیوب محصول کاهش پیدا می‌کند.

منظور از خط تولید چیست؟

از طرفی خط تولید این روزها بیشتر به کمک ماشین‌آلات اتوماتیک انجام می‌شود. این ماشین‌آلات با درصد خطا پایین، بهره‌وری بالا و کیفیت محصول بالاتری ارائه می‌دهند.

برخی از مزایای ایجاد خط تولید به شرح زیر است.

  • افزایش بهره‌وری: تمرکز و همزمانی کارکردن روی یک محصول
  • کاهش هزینه‌ها: با کاهش زمان تولید، افزایش تولید محصول در هر ساعت و کاهش محصول معیوب
  • بهبود کیفیت: بخش بازبینی و کیفیت سنجی محصول
  • افزایش ایمنی: با کاهش خطرات استفاده از ماشین‌آلات

حتما شما یک بار هم که شده سیب زمینی نیمه آماده خورده‌اید. برای آشنایی با مراحل تهیۀ سیب زمینی فرنچ فرایز مقاله طرز تهیه سیب زمینی نیمه آماده را بخوانید.

انواع خط تولید چیست؟

خط تولید از لحاظ کنترل به خط تولید دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم بندی می‌شود. و از طرف دیگر خط تولیدی خانگی و صنعتی هم انواع خط تولید هستند.

در خط تولید تمام اتوماتیک همه کارها به صورت خودکار با استفاده از سنسورها و سیستم‌ها کامپیوتری انجام می‌شود، اتوماسیون نام این سیستم‌های خودکار سازی است. در خط نیمه اتوماتیک بخشی از کار به صورت خودکار و نیم دیگر توسط نیروی انسانی انجام می‌شود. در خط تولید نیمه اتوماتیک فرآِند وابسته به نیروی انسانی است و بدون آن کار نمی‌کند.
در خط دستی هم که مشخصا تمام کارها توسط نیروی انسانی انجام می‌شود. خط دستی بیشتر در مصارف خانگی کاربرد دارد.

خط تولید اتوماتیک یا اتوماسیون صنعتی

خط تولید تقسیم‌بندی دیگر دارد که به شرح زیر است هر کدام از این خط‌ها را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

  • خط مجزا: نوع کالا تکراری است اما همیشه محصول خروجی شبیه یکدیگر نیستند. در این خط با تغییر در قسمت‌های از کالا یک کالا جدید خلق می‌شود(خط تولید قطعات رایانه‌ای).
  • خط تکراری: خط تولیدی تکراری هر روز هفته به صورت پیوسته یک محصول را تولید می‌کند.
  • خط پیوسته: خط تولید پیوسته مانند خط تولید تکراری است اما به جای مواد اولیه جامد از مواد مایع یا گاز استفاده می‌کند.
  • خط انبوه: خط تولید انبوه با توجه به سفارش مشتری تغییر حالت پیدا می‌کند. مثلا خط تولید خامه که خامه عسلی، ساده و کاکائویی دارد.
  • خط کارگاهی: این خط تولید کاملا مبتنی بر سفارشات هستند مثلا دکوراسون خانه کاملا سفارشی است.

انواع خط تولید صنایع غذایی

خط تولید رب و پوره میوه، کنسرو غیر گوشتی، فراورده های گوشتی، کمپوت، مربا، زیتون، خط تولید چیپس، ترشیجات، پفک و پاپ کورن و خط تولید فرنچ فرایز انواع خط تولید صنایع غذایی هستند.

انواع خط تولید صنایع غذایی

به دلیل اینکه زاگرس تاو ماشین سارنده اولین خط تولید فرنچ فرایز است و متخصص خط تولید سیب زمینی نیمه آماده است در بخش بعدی راجع‌به این خط تولید صحبت می‌کنیم. و یک دلیل دیگر هم این امار است که می‌گوید: طبق آمار سایت تحلیلی fortune business ارزش بازار جهانی، سیب زمینی سرخ کرده در سال 2021، به 15.000 میلیارد دلار رسید!

برای بیشتر دانستن راجع‌به اولین خط تمام اتوماتیک ایرانی مقاله افتتاح اولین خط تولید فرنچ فرایز ایرانی را بخوانید.

خط تولید فرنچ فرایز یا سیب زمینی نیمه آماده

سیب زمینی را می‌توانیم به 10 نوع محصول مانند فرنچ فرایز، نشاسته، پوره سیب زمینی، انواع چیپس و خلال سیب زمینی تبدیل کرد. طبق گفته کارشناسان 100 تا 200 درصد ارزش افزوده از فرآوری سیب زمینی عاید اقتصاد ایران می‌شود.
در این بین فرنچ فرایز یا سیب زمینی نیمه آماده به دلیل ارزش بازار 15.000 میلیاد دلاری ارزش سرمایه گذاری بیشتری دارد.

خط تولید فرنچ فرایز

خط تولید فرنج فرایز یکی از بهترین خط تولید‌های صنایع غذایی است.

با آمارهای دقیق و استدلال‌های بیشتر در مقاله صادرات سیب زمینی نیمه آماده به جای خام فروشی متوجه می‌شوید چرا تولید فرنچ فرایز یک کار پرسود است پس همین حالا مقاله را بخوانید.

زاگرس تاو ماشین؛ سازنده اولین خط تمام ایرانی فرنچ فرایز

اگر قصد راه‌اندازی خط تولید فرنچ فرایز را دارید شرکت زاگرس تاو ماشین با سابقه چندین ساله قابل اطمینان است. ما به عنوان تولید کننده خط تولید سیب زمنی نیمه آماده و نه یک شرکت واسطه فعالیت می‌کنیم.ژ

شرکت زاگرس تاو ماشین در سراسر ایران در زمینه طراحی، تولید، نصب کامل خطوط، ارتقا کارخانه‌ها و ماشین آلات خاص خط فرنچ فرایز (سیب زمینی نیمه آماده منجمد) و چیس با بهره‌گیری از بروزترین اطلاعات در این زمینه و با آخرین تکنولوژی‌ها در حال فعالیت است.

شرکت ZTM طراحی تمامی ماشین آلات خط تولید فرنچ فرایز را مطابق با طراحی و تکنولوژی روز اروپا انجام می‌دهد. و با تعهد و تخصص سعی بر راه‌اندازی واحد‌های صنعتی نمونه برای شما را دارد.

شرکت ztm سازنده خط تولید فرنچ فرایز

در صورت عدم موفقیت شما ما نیز موفق نخواهیم شد، پس بنابراین برای تحقق موفقیت‌مان در تمام طول مسیر کنارتان هستیم.

شرکت زاگرس تاو ماشین در زمینه طراحی، ساخت، اجرا و راه اندازی ماشین آلات و خط تولید صنایع‌غذایی فعالیت دارد. افتخار همکاری با مجموعه‌های بزرگی مانند چی‌توز، باتو، مزمز و کاله داریم.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت خط تولید فرنچ فرایز، با مدیر فروش ما به شماره 09124408722 تماس بگیرید یا به صفحه خط تولید سیب زمینی نیمه آماده مراجعه کنید.

خط تولید چیست و چه انواعی دارد؟

ایجاد خط تولید در زمان خودش انقلابی بود، این انقلاب همچنان بر تمدن جهانی تاثیر گذار است.

در این مقاله در زاگرس تاو ماشین جواب سوال خط تولید چیست؟ را خواندید. سپس با انواع خط تولید و انواع خط تولید صنایع غذایی را متوجه شدید. در پایان هم با خط تولید فرنچ فرایز یا سیب زمینی نیمه آماده آشنا شدید.

آیا باز هم راجع‌به خط تولید یا دیگر بخش‌های این مقاله سوالی در ذهن خود دارید؟ لطفا در بخش دیدگاه سوالات و نظرات خود را برای زاگرس تاو ماشین ارسال کنید.

شرکت زاگرس تاو ماشین در زمینه طراحی، ساخت، اجرا و راه اندازی ماشین آلات و خطوط صنایع‌غذایی فعالیت دارد. افتخار همکاری با مجموعه‌های بزرگی مانند چی‌توز، باتو، مزمز و کاله داریم. تضمین کیفیت ما تیم تخصصی طراحی و فنی کارآموزده ماست.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت خط تولید فرنچ فرایز، با مدیر فروش ما به شماره 09124408722 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *