اخبار و مقالات

پوست گیر سیب زمینی چیست؟

پوست گیر سیب زمینی چیست؟

پوست گیری سیب زمینی، قاتل زمان و توان نیروی انسانی در آشپزخانه یا حتی خط تولید است! البته این پوست گیری با متولد دستگاه پوست گیر سیب زمینی بسیار سریع و راحت شده است. اما پوست گیر سیب زمینی چیست؟ چه مزایا و کاربردی دارد؟ خب پاسخ سوال شما در این مقاله قرار دارد.

در این مقاله در بلاگ زاگرس تاو ماشین (ZTM) ابتدا راجع‌به چیستی، اجزای دستگاه و کاربرد پوست گیر سیب زمینی صحبت می‌کنیم. سپس انواع پوست گیر سیب زمینی را از لحاظ ظرفیت، شکل ظاهری و مکانیزم انتقال توان بررسی می‌کنیم.
بعد از این سراغ نحوه کارکرد پوست گیر سایشی و نحوه عملکرد پوست گیر بخار را بیان می‌کنیم. در آخر هم به مقایسه روش سایشی و بخار پوست کن سیب زمینی می‌رویم.

با خواندن این محتوا تا انتها، 50 درصد راجع‌به پوست گیر سیب زمینی بدانید!

پوست گیر سیب زمینی چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه پوست گیر سیب زمینی برای جداسازی پوست و کمی هم شست‌شو سیب زمینی به‌کار می‌رود. البته این دستگاه صرفا برای پوست گیری سیب زمینی نیست و با تغییر سمباده دستگاه برای پیاز، هویچ، سیر و گردو را پوست گیری می‌کند.

این دستگاه دارای الکتروموتور، مخزن پوست گیری، سیستم انتقال قدرت گیربکسی یا تسمه و دیگر قطعات جانبی است. جنس دستگاه از استیل ضدزنگ مخصوص صنایع غذایی است تا در رنگ و طعم سیب زمینی تغییر ایجاد نکند.

دستگاه پوست گیر سیب زمینی چیست

دستگاه پوست گیر سیب زمینی چیست و چه کاربر و مزایایی دارد؟

مزایا استفاده از دستگاه پوست گیر سیب زمینی به شرح زیر است.

 • پوست گیری سریع سیب زمینی
 • عدم آسیب به سیب زمینی
 • کاهش تلفات و دور ریز
 • نیاز کمتر به نیرو انسانی
 • سرعت بالا در کنار بازدهی زیاد

کاربرد پوست کن سیب زمینی در رستوران‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی، سازمان‌های خصوصی، دانشگاه، مدارس و کترینگ‌ها است. همچنین از دستگاه پوست کن سیب زمینی در خط تولید چیپس و خط تولید فرنچ فرایز یا سیب زمینی نیمه آماده استفاده می‌شود.

 

یکی از کاربرد های اصلی پوست کن سیب زمینی در خط تولید سیب زمینی نیمه آماده (فرنچ فرایز) و خط تولید چیپس است.

انواع پوست گیرهای سیب زمینی

پوست گیر سیب زمینی صنعتی از لحاظ ظرفیت و مکانیزم انتقال قدرت یا توان انواع مختلفی دارند. از لحاظ انتقال قدرت و نحوه کارکرد به پوست کن سیب زمینی گیربکسی یا تسمه‌ای تقسیم می‌شوند. و از لحاظ ظاهری هم به شکل پوست گیر سیب زمینی مبله یا ایستاده ساخته می‌شوند.

انواع پوست گیر سیب زمینی از لحاظ ظرفیت‌های متداول‌تر شامل موارد زیر است.

 • ظرفیت 100 تا 150 کیلوگرم در ساعت
 • 250 تا 300 کیلوگرم
 • 400 کیلوگرم در ساعت

متداول‌ترین ظرفیت 100 کیلوگرم در ساعت است اما پوست گیرهای صنعتی در مقیاس هزار یا تن ساعت برای کارخانه‌جات هم ساخته می‌شود.

در این ویدیو پوست گیر سیب زمینی با ظرفیت 4000 کیلو گرم در ساعت، شرکت چاکلز را که توسط تیم زاگرس تاو ماشین ساخته شده است را می‌بینید.

 

 

در پوست گیر سیب زمینی مبله موتور و مخزن دستگاه روی یک چهار پایه گذاشته شده است. شکل ظاهری پوست گیر مبله بهتر از حالت ایستاده است اما مکان بیشتری را اشغال می‌کند. پوست کن سیب زمینی ایستاده مخزنی شبیه به استوانه دارد و در انتهای مخزن موتور قرار می‌گیرد. این نوع از پوست کن فضای کمی اشغال می‌کند و فضاهای خیلی کوچک هم قابل استفاده است.

همان‌طور که خواندید از لحاظ انتقال قدرت پوست گیر سیب زمینی تسمه‌ای یا گیربکسی هستند. تنها تفاوت بین حالت انتقال قدرت در کیفیت پوست گیری، قدرت و قیمت بالاتر حالت گیربکسی است. دستگاه گیربکسی برای حجم زیاد و سرعت بالا در حد 500 کیلو در ساعت است. اما حالت تسمه‌ای قدرت و سرعت کمتری دارد و برای پوست گیری 400 کیلو در ساعت است اما دستگاه حجم کمتری دارد.

البته توجه کنید که در حالت تسمه و گیربکسی علاوه بر کاهش قیمت، امنیت دستگاه بالاتر می‌رود. و کمی در کاهش قدرت دستگاه دخیل است.

سیب زمینی نیمه آماده یا فرنچ فرایز چطور تولید می‌شود؟ پوست کن سیب زمینی چه نقشی در این خط تولید دارد؟ این سوالات در مقاله طرز تهیه سیب زمینی نیمه آماده منتظر خواندن شماست.

 

دستگاه پوست گیر سیب زمینی چطور کار می‌کند؟

مکانیزم پوست گیری این دستگاه معمولا به صورت سایشی است. دیگر روش‌ها مانند ضربه‌ای به سیب زمینی آسیب وارد می‌کند. مکانیزم سایشی در بین سازنده و مصرف کنندگان دستگاه پوست گیری به دلیل عدم آسیب به سیب زمینی متداول‌تر است.

در مکانیزم سایشی سیب زمینی به کمک آب و تیغه‌ یا سمباده، دیسک کف و کناری تراشیده و شسته می‌شود. توسط حرکت چرخشی دیسک و برخورد سیب زمینی به سمباده و ایجاد سایش پوست گیری انجام می‌شود. با توجه به یکسانی سمباده و ضخامت متفاوت پوست سیب زمینی، مدت زمان پوست گیری تنظیم می‌شود.

 

البته شرکت ZTM یک پیشنهاد دیگر هم برای پوست گیری سیب زمینی دارد. آن پیشنهاد استفاده از دستگاه پوست گیر بخار سیب زمینی است.

 

پوست گیر بخار سیب زمینی چیست؟

برای پوست گیری سیب زمینی در ظرفیت بالا از بخار استفاده می‌شود. نحوه عملکرد پوست گیر بخار به این صورت است که سیب زمینی‌ها در مخزن محبوس و سپس بخار با فشار بالا با مدت زمان مشخصی وارد مخزن می‌شود. به دلیل فشار بخار و دمای بالا، نشاسته زیر پوست سیب زمینی واکنش می‌دهد و پوست از سیب زمینی جدا می‌شود.

 

ضایعات روش پوست گیر بخار نزدیک به صفر است و در پوست گیری ظرفیت بالا استفاده می‌شود.

 

توزیع یکنواخت بخار، چرخش مخزن و نحوه تزریق بخار بسیار مهم است. علاوه بر این فرم مخزن، ورود و خروج به موقع بخار و نحوه عملکرد صحیح درب در کیفیت پوست‌گیری دخیل هستند.

تفاوت پوست گیر بخار و سایشی

ضایعات روش پوست گیری بخار نزدیک به صفر است اما در روش سایشی کمی ضایعات وجود دارد. روش پوست گیر بخار برای پوست گیری ظرفیت بالا، کاربرد دارد و برای ظرفیت‌های پایین جهت کاهش هزینه، پوست گیرهای سایشی استفاده می‌شود.

قیمت دستگاه پوست گیر سیب زمینی

ظرفیت یا توان و قدرت دستگاه، استفاده از حالت گیربکسی یا تسمه‌ای و حالت ایستاده یا مبله، قیمت پوست گیر سیب زمینی را تعیین می‌کند. مدل تمام گیربکسی قیمت بالاتری به نسبت مدل تسمه‌ای دارد. البته دیگر عوامل مانند قیمت تجهیزات، استیل و ارز هم در قیمت این دستگاه دخیل هستند.

باز هم تاکید می‌کنیم که استفاده از دستگاه پوست کن سیب زمینی گیربکسی و تسمه‌ای از امنیت بالاتری به نسبت پوست کن تمام گیربکسی برخوردار است.

خرید دستگاه پوست کن سیب زمینی

دستگاه پوست گیر سیب زمینی در زمان و هزینه نیروی انسانی صرفه جویی می‌کند. شما یک دستگاه نمی‌خرید بلکه زمان، کیفیت و عدم دورریز سیب زمینی را می‌خرید!

در این مقاله سراغ چیستی، انواع و کاربرد پوست کن سیب زمینی رفتیم. سپس راجع‌به پوست گیر بخار و سایشی و تفاوت این دو نوع پوست کن صحبت کردیم. اگر باز هم سوالی راجع به سوال پوست کن سیب زمینی چیست در ذهن خود دارید در بخش دیدگاه برای ZTM ارسال کنید.

شرکت زاگرس تاو ماشین سازنده دستگاه پوست کن سایش و بخار با ظرفیت‌های مختلف است. ما طراح و سازنده خط تولیدسیب زمینی نیمه آماده و خط تولید چیپس هستیم.

شرکت زاگرس تاو ماشین در زمینه طراحی، ساخت، اجرا و راه اندازی ماشین آلات و خطوط صنایع‌غذایی فعالیت دارد. افتخار همکاری با مجموعه‌های بزرگی مانند چی‌توز، باتو، مزمز و کاله داریم. تضمین کیفیت ما تیم تخصصی طراحی و فنی کارآموزده ماست.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت خط تولید فرنچ فرایز، دستگاه پوست کن سیب زمینی با مدیر فروش ما به شماره 09124408722 تماس بگیرید.

4 دیدگاه در “پوست گیر سیب زمینی چیست؟

 1. مهران جواهری گفت:

  قیمت دستگاه پوست گیر سیب زمینی چنده؟ و اینکه من ظرفیت 500 کیلو میخوام برام میسازید؟

  1. ztmco گفت:

   جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت دستگاه پوست کن سیب زمینی با مدیر فروش ما به شماره 09124408722 تماس بگیرید.

 2. محسن بیگی گفت:

  آیا میشه با این دستگاه پیاز هم پوستگیری کرد؟

  1. ztmco گفت:

   بله قابلیت پوست گیری برای پیاز هم دارد ولی میزان زبری و نرمی سمباده های پوست گیر سایشی برای سیب زمینی و پیاز متفاوت است برای همین باید موقع ساخت حتما بفرمایید برای چه متریالی میخواید تا برای آن طراحی و ساخته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *