اخبار و مقالات

دستگاه بلانچر چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه بلانچر چیست؟

این سیب زمینی نیمه آماده چقدر سوخته! این کنسرو خراب شده، عجب کمپوت بد مزه‌ای انگار اصلا کیفیت نداره، چرا این کنسرو اصلا طعم لوبیا نمیده! قرمه سبزی هم قرمه سبزی‌های ننه بزرگم این سبزی آماده یا کنسروها اصلا بدرد نمی‌خوره! این جملات مشتریان شماست اگر از دستگاه بلانچر استفاده نکنید! انگار برای خط تولید صنایع غذایی، بلانچر از نان شب واجب‌تر است!

اما بلانچر چیست و چه کاربردی دارد؟ خب پاسخ شما در این مقاله بلاگ، زاگرس تاو ماشین است. در این محتوا ابتدا سراغ آشنایی با چیستی دستگاه بلانچر می‌روید. در ادامه فرآیند بلاچینگ و پاسخ سوال آنزیم بری چیست را می‌خوانید. سپس کاربرد دستگاه بلانچر و بلانچینگ سیب زمینی را متوجه می‌شوید.

رازهای زیادی در صنعت وجود دارد اما سخن کیفیت و بالابردن کیفیت محصول نکوتر است. اگر می‌خواهید راز تازگی و ماندگاری در صنایع غذایی را بدانید پس همین حالا، خواندن محتوا را تا انتها ادامه دهید.

 

دستگاه بلانچر چیست؟

دستگاه بلانچر (Blanching Machine) برای دو هدف آنزیم‌بری و شست‌وشو به کار می‌رود. با دستگاه بلانچر کاملا اتوماتیک و دارای الکتروموتور و مکانیزم درام چرخشی یا فناوری اسکرو است. این دستگاه به صورت الکترو مکانیکی و درام چرخشی و سطح شیب‌دار وان، محصولات را به جلو می‌برد. دستگاه بلانچر دارای یک ورودی برای آب و بخار و یک سیستم سیرکولاسیون جریان خروجی است.

 

دستگاه بلانچر چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایای دستگاه بلانچر چیست؟

مزایای استفاده از دستگاه بلانچر به شرح زیر است:

 • حفظ طعم و بافت محصول
 • حفظ یا تاخیر در از بین رفتن ویتامین
 • روشن کننده یا حفظ کننده رنگ طبیعی
 • نرم کردن بافت برخی از محصولات
 • پاستوریزاسیون میوه و سبزیجات

بلنچر‌های بازار از نوع تسمه بخار یا درام چرخشی هستند. انواع دستگاه های بلانچینگ از آب یا بخار یا میکس آب و بخار استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دستگاه بلاچینگ و بلانچ کردن محصولات، افزایش طول عمر و عدم خرابی محصول است. در ادامه بخش از مشخصات فنی دستگاه بلانچر را بخوانید.

بلانچر دارای وان آب، الکتروموتور برای چرخش درام و پمپ سیر کوله است. وان بلانچر استوانه‌ای شیب‌دار افقی سرباز یا سربسته است. تانک بلانچینگ بر حسب نیاز دارای ظرفیت‌های متغیر گنجایش آب است.
تمامی بدنه دستگاه بلانچر‌ها از استیل ضد زنگ و با استاندارد صنایع غذایی است. وان بلانچر برای کار با آب گرم و سرد طراحی شده است.

شرکت زاگرس تاو ماشین با سیستم منحصر به فرد میکس کردن آب و بخار جهت گرم نمودن آب بلانچر بالاترین کارایی را برای مشتریان ایجاد کرده است. در بخش بعدی با فرآیند بلاچینگ یا آنزیم بری آشنا می‌شوید.

 

آنزیم بری یا بلانچینگ چیست؟

بلاچینگ، فناوری جدید در صنایع غذایی است که فرآیند آن به کمک شوک حرارتی انجام می‌شود. بلاچینگ یا آنزیم بری به کمک شوک حرارتی توسط آب گرم و سرد محصول را برای خشک شدن، کنسرواسیون یا فرایز یا سرخ شدن آماده می‌کند. به زبان بسیار ساده بلاچینگ جوشاندن میوه و سبزیجات در آب جوش یا بخار است.

 

بلانچ کردن یا آنزیم زدایی برای غیرفعال کردن برخی آنزیم‌ها است. برخی از آنزیم‌ها و باکتری‌ها باعث فاسد شدن، تغییر رنگ و دفرمه شدن محصولات می‌شود. آنزیم‌هایی مانند پلی فنلاز، کلروفیلاز، اسکوربیک اسید اکسیداز یا ویتامین c و لیپو اکسیژناز باعث فساد، تخریب بافت سبزیجات و میوه‌جات است.

استفاده از دستگاه بلاچینگ و بلانچ کردن عمر محصولات بالاتر می‌برد. برخی از دستگاه‌های بلاچیینگ برای شست‌وشو سبزیجات و میوه‌جات قبل از آغاز فرآیند هم کاربرد دارند.

 

کاربرد دستگاه بلانچر در صنایع غذایی

کاربرد دستگاه بلاچینگ در شست‌وشو، آنزیم بری یا بلانج کردن، شُک زدن مواد و نشاسته‌گیری و آنزیم بری سیب زمینی است. بلانچر ارزش غذایی مواد را برای کنسرواسیون حفظ می‌کند، همچنین روند خرابی محصولات را بسیار کند می‌کند. دستگاه بلاچینگ برای پاستوریزاسیون میوه و سبزیجات هم کاربرد دارد.

برخی از کاربردهای دستگاه بلنچر به شرح زیر است:

 • خط میوه خشک
 • سبزیجات خشک
 • انواع کنسرواسیون
 • خط تولید چیپس
 • خط تولید سیب زمینی نیمه آماده یا فرنچ فرایز

 

 

دستگاه بلانچر حتی برای کلم بروکلی، کدو، هلو، زردآلو هم کاربرد دارد. و باعث نرم‌تر شدن بافت محصولات می‌شود. برای مثال جوشاندن 30 ثانیه‌ای لوبیا سبز باعث پر رنگ‌تر شدن رنگ سبز لوبیا می‌شود.

دستگاه بلانچینگ یکی از دستگاه‌های مهم خط تولید سیب زمینی نیمه آماده و چیپس است. بلاچینگ تنها یک دستگاه در طرز تهیه سیب زمینی نیمه آماده است. این فرآیند 10 مرحله اصلی و 27 ماشین دارد برای خواندن و دانستن این مراحل مقاله طرز تولید سیب زمینی نیمه آماده منتظر شماست.

استفاده از دستگاه بلاچینگ در خط فرنچ فرایز راز خوشمزگی سیب زمینی‌های نیمه آماده و رستورانی است. در بخش بعدی با فرآیند بلاچینک در خط تولید فرنج فرایز آشنا می‌شویم.

 

کاربرد بلانچر در خط تولید فرنچ فرایز؛ بلانچینگ سیب زمینی چیست؟

کاربرد اصلی بلانچر در خط تولید سیب زمینی نیمه آماده نشاسته گیری سیب زمینی است. جهت برشتگی و تردی سیب زمینی از نشاسته گیر سیب زمینی استفاده می‌شود. در خط تولید فرنچ فرایز برای بلاچینگ یا آنزیم بری سیب زمینی از 2 دستگاه بلانچینگ استفاده می‌شود. بلانچر اولیه با دمای بالاتر و زمان کمتر و بلانچر دوم با دمای کمتر و زمان بیشتر استفاده می‌شود.

کاربرد دستگاه بلانچر در خط تولید فرنچ فرایز

کاربرد دستگاه بلانچر در خط تولید فرنچ فرایز

 

آنزیم‌ها، قند، نشاسته و آهن باعث بی‌رنگ شدن، تغییر بافت و تغییر رنگ سیب زمینی نیمه آماده می‌شود. بلانچ کردن سیب زمینی باعث کاهش زمان پخت و عدم سوختگی و رنگ قهوه‌ای می‌شود. اما مهم‌تر از دو مورد قبلی کاهش جذب روغن و افزایش سلامت سیب زمینی فرنچ فرایز است. دستگاه بلانچر نشاسته‌ گیر با ژلاتینه کردن لایه سطحی سیب زمینی با نشاسته باعث کاهش جذب روغن در مرحله فرایر می‌شود.

 

زاگرس تاو ماشین سازنده دستگاه بلانچر

ساخت بلانچر تخصص ماست! زاگرس تاو ماشین سازنده دستگاه بلانچر است. شرکت زاگرس تاو ماشین همچنین خط تولید چیپس و فرنچ فرایز (سیب زمینی نیمه آماده) هم می‌سازد. شرکت افتخار همکاری با مجموعه‌های بزرگی مانند چی‌توز، باتو، مزمز و کاله را دارد.

زاگرس تاو ماشین سازنده دستگاه بلانچر

زاگرس تاو ماشین سازنده دستگاه بلانچر و خط تولید سیب زمینی نیمه آماده

جهت مشاوره رایگان و خرید دستگاه بلانچر، با مدیر فروش ما به شماره 09124408722 تماس بگیرید.

 

بلانچر چیست؟ راز تازگی و ماندگاری در صنایع غذایی

برای خط تولید بلانچر از نان شب واجب‌تر است! دستگاه بلانچر راز تازگی و ماندگاری در صنایع کنسرواسیون، میوه و سیب زمینی نیمه آماده است. بلنچر و بلانچ کردن محصولات غذایی علاوه بر حفظ کیفیت و ارزش غذایی ماندگاری محصولا را بالا می‌برد.

در این محتوا با بلانچر آشنا شدید و فرآیند بلاچینگ یا آنزیم بری را دانستید. همچنین با کاربرد و مزایای بلانچر آشنا شدید. آیا باز هم سوالی راجه به دستگاه بلانچر در ذهن خود دارید؟ در بخش دیدگاه، نظرات و سوالات خود را برای ما ارسال کنید.

زاگرس تاو ماشین طراح و سازنده بلانچر، خط تولید سیب زمینی نیمه آماده و چیپس است.

شرکت زاگرس تاو ماشین در زمینه طراحی، ساخت، اجرا و راه اندازی ماشین آلات و خطوط صنایع‌غذایی فعالیت دارد. افتخار همکاری با مجموعه‌های بزرگی مانند چی‌توز، باتو، مزمز و کاله داریم. تضمین کیفیت ما تیم تخصصی طراحی و فنی کارآموزده ماست.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت خط تولید فرنچ فرایز، چیپس و خرید دستگاه بلانچر با مدیر فروش ما به شماره 09124408722 تماس بگیرید.

2 دیدگاه در “دستگاه بلانچر چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. حسین جوادی گفت:

  ما همیشه وقتی داخل منزل سیب زمینی سرخ میکنیم میچسبه به ظرف ، دلیل اینکه برای رستوران ها ترد هست و نمیچسبه به خاطر همین بلانچر هستش؟

  1. ztmco گفت:

   بله یکی از دلایلی چسبندپی سیب زمینی سرخ کرده در منزل همین موضوع است که در مقاله دستگاه بلانچر چیست و چه کاربردی دارد؟ به آن اشاره کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *