سورتر سیب زمینی

استفاده از مواد اولیه مرغوب و مناسب برای تولید و فرآوری محصولات صنایع غذایی یکی از پارامترهای مهم در کیفیت آنها می باشد. علاوه بر کیفیت بالا، سایز و ابعاد مواد اولیه برای فرآوری محصول جهت پایین آوردن ضایعات و داشتن شکل و ظاهر مناسب برای جذابیت بیشتر و بهتر دیده شدن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از آنجایی که بسیاری از مواد خام دارای سایز یکسان نمی باشند نیاز است که آنها را قبل از ورود به خطوط تولید سورت نمود. متناسب با نوع محصول از نظر جنس، وزن و شکل ظاهری، سورترها مطابق با پارامترهای ذکر شده طراحی و ساخته می شوند. به طور کلی سورترها را می توان به دو دسته اصلی مکانیکی و الکترونیکی تقسیم نمود که هر کدام از آنها نیز دارای مدل های مختلف می باشد.

1 – سورترهای مکانیکی

  • درامی
  • نواری
  • غلتکی
  • ویبراتوری

2 – سورترهای الکترونیکی

  • پردازش تصویر با دوربین
  • لیزر

سیب زمینی یکی از مواد اولیه جهت فرآوری محصولاتی نظیر فرنچ فرایز، چیپس سیب زمینی، فلیک، پوره و ... می باشد که قبل از ورود به خط تولید فرنچ فرایز نیازمند سورت می باشد.

سیب زمینی های منتقل شده به کارخانه تولید و فرآوری سیب زمینی نیمه آماده منجمد دارای ابعاد و سایزهای متفاوت به همراه گل و خاک هستند. برای پایین آوردن ضایعات خط تولید و فرآوری سیب زمینی فرنچ فرایز، سیب زمینی های کوچک باید از سیستم تولید خارج شوند. عملیات جدا سازی و غربال سیب زمینی های کوچک از بزرگ توسط دستگاه سورتینگ صورت می گیرد. سورتر ساخته شده توسط این شرکت علاوه بر عملکرد مناسب جهت جدا سازی سایزهای مختلف سیب زمینی، گل و خاک اولیه سیب زمینی را نیز از آن جدا نموده و از خروجی مجزا خارج می نماید. سپس سیب زمینی های سورت شده جهت شروع عملیات فرآوری فرنچ فرایز آماده ورود به خط تولید می باشند.

مورد استفاده در